Rewolucja w naliczaniu składek ZUS dla firm
2019 Wrz 11 By Grupa Quest 0 comment

Rewolucja w naliczaniu składek ZUS dla firm czy to możliwe. Premier Morawiecki zapowiedział właśnie wprowadzenie składek ZUS uzależnionych od dochodów przedsiębiorcy.

Wszystko wskazuje na to, iż trwająca od kilku miesięcy dyskusja nad zastąpieniem ryczałtowego ZUS-u zupełnie nowym systemem naliczania składek, przyniosła w końcu rezultaty. Sobotnia konwencja programowa PiS, przynosi więcej informacji , premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie składek ZUS uzależnionych od dochodów przedsiębiorcy.
Podczas swojego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki nieoczekiwanie zapowiedział, iż:

„Po wprowadzeniu Małej Działalności Gospodarczej, czyli ZUS-u od przychodu, idziemy w kierunku liczenia ZUS-u od dochodu i takiego zagwarantowania, żeby było łatwiej tym, którzy mają niższe dochody, którzy się rozkręcają, inwestują.”

Zapowiedź premiera można uznać za przełomową dla wszystkich polskich przedsiębiorców działających w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.
Do tej pory bowiem żaden rząd nie naruszył trwającego od 20 lat status quo opartego na ryczałtowych składkach ZUS, płaconych w identycznej kwocie przez wszystkie firmy, niezależnie od wysokości osiąganych przez nie dochodów. Pewnym odstępstwem było co prawda wprowadzenie na początku tego roku tzw. Małego ZUS-u, ale ta niewielka korekta systemu oparta była na przychodach i dotyczyła jedynie wąskiej grupy przedsiębiorców.

Obecna zapowiedź premiera jest natomiast odczytywana jako radykalny zwrot, który dotyczył będzie wszystkich firm bez wyjątku i co najważniejsze, wprowadzi system oparty na realnych dochodach przedsiębiorcy. A co z tego wyniknie okaże się niebawem.